Facebook İle Bağlan

Türkiye de yer alan en büyük projeye imzalar atıldı.

Türkiye de yer alan  en büyük projeye imzalar atıldı.
17.05.2017 12:44:20

Uzun süredir konuşulan Antalya Kepez en büyük kentsel dönüşüm projesi için imzalar atıldı.

 

 

Antalya Kepez-Santral bölgesinde 1 milyon 300 bin metrekare arazide gerçekleşecek  en büyük kentsel dönüşüm projesi Türkiye de yer alan en büyük projedir.

 

 

 

İlk etabında mülk sahiplerinin  dairelerinin tamamlanması hedeflenmektedir.

 Projede 19 bin konutun yapılması planlıyor. Bunun yanı sıra kültürel alanlar, okullar, sağlık tesis alanları, ofisler, ticari alanlar da yer alacak.

 

Bu projenin tüm süreçlerinde geri dönüşüm metoduyla çalışılacaktır.

 

Yapılan bu projenin Türkiye deki diğer projelere örnek olması planlamaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Sur Yapı birlikteliğiyle yükselecek projede araziden çıkarılan hafriyat geri dönüştürülerek proje yapımında kullanılacak. Günde ortalama bin 800 ton molozun dönüştürüldüğü projede toplam 260 bin metrekare de yeşil alan bulunacak. Proje arazisinde bulunan ağaçlar korunarak, peyzajda kullanılacak. Öte yandan bölgede yaşayan sokak hayvanları için ise bir yaşam alanı oluşturulacak.

Projede öncelikli olarak yaklaşık 5 bin hak sahibinin evi kentsel dönüşüme girecek. Daha sonrasında da   2019 a kadar tüm daireler teslim edilecek.  Projenin kalan konutları ise 8 yıl içerisinde tamamlanmış olacak.

Proje hakkında bilgi veren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Sur Yapı olarak İstanbul' da birkaç noktada kentsel dönüşüm projemiz var ama şu anda bizi heyecanlandıran en büyük proje Antalya KepezSantral Mahallesi olarak geçen bölgedeki kentsel dönüşüm projesi. Yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alan büyüklüğünde Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Antepe İnşaat'ın kentsel dönüşüm uygulamalarını yürüttüğü bir alan. Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olacak. Bunu da heyecanla yürütmeye çalışacağız. Yaklaşık 19 bin konut olacak ve yaklaşık 5 bin konutu hak sahiplerine vereceğiz" dedi.

Projenin bina dönüşümünden çok gerçek bir kent dönüşümü olacağını söyleyen Altan Elmas, şöyle devam etti:

"Bunun dışında ticari üniteler, okullar, sağlık üniteleri, ofisler, camiiler var. 3 camii, 6,7 okul var. Akdeniz Üniversitesi'ne çok yakın bir lokasyonda olduğu için belki yurt binaları da olabilir. Yani tam manasıyla bir kentsel dönüşüm olacak. Bina dönüşümünden çok gerçek bir kent dönüşümü olacak. Antalya Büyükşehir Belediyemiz de bu anlamda çok ciddi bir çalışma yaptı. Yaklaşık 3-4 senelik bir gayretin sonucunda bütün hak sahiplerinin rızasını  alarak süreci tamamlamış oldu. Biz de Nisan başında sözleşmeyle işi üstümüze aldık. Mayıs sonuna kadar yada Haziran ayı içerisinde ruhsatlarımızı almak istiyoruz ve inşaat süreci başlamış olacak."

Projenin geri dönüşüm konusunda örnek kentsel dönüşüm projesi olacağını söyleyen Elmas, şunları söyledi:

"Şu anda da arazide Antalya Büyükşehir Belediyemizin çok güzel bir uygulaması var. Bütün o yıkılan binalardan çıkan molozları ve malzemeyi ayrıştırarak çok çevreci bir çalışma yaptılar. Bir dönüşüm tesisi kurdular ve oradan çıkacak bütün molozu hiçbir şekilde çevresel atık oluşturmadan dönüştürüp yolların altyapılarında dolgu malzemesi olarak kullanıyorlar. Bu anlamda da çok çevreci bir kentsel dönüşüm olmuş olacak. Aynı şekilde bütün hak sahiplerinin arazilerinde var olan ağaçlarını da sökerken markalayarak yani üzerine hak sahibinin ismini yazarak bütün ağaçları park bahçeler müdürlüğü depoladı, arazinin bir bölgesini peyzaj alanı olarak ayırmıştık. Orada oluşturacağımız 260 bin metrekarelik büyük peyzaj alanında bu ağaçlar tekrar dikilecek. Bu anlamda örnek bir proje. Biz de üstümüze önemli bir sorumluluk aldık. İnşallah Türkiye için de, bizim için de, Antalya için de güzel bir uygulama, örnek bir çalışma olacak."

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI